Tänapäeval on reisimine tehtud lihtsaks. Eestlasedki külastavad pidevalt kõikvõimalikke eksootilisi maid ja saari. Ja nendes on tõepoolest palju huvitavat näha ja kuulda.
Nii minagi otsustasin sõita lõunasse, ekvaatori alla. Üheks elamuseks oli matk läbi troopilise ürgmetsa.
Küll seal oli rohkelt lindude-loomade hääli, kuula ja imesta! Läbi tiheda lehestiku teed murdes märkasin oksal kollase kõhuga lindu, kes mind nähes siristas: “ringgit! ringgit!” Teine, jämedama nokaga lind lisas sellele juurde: “kwacha-kwa-cha!” Kolmas hüppas puukoorel ja kuulutas: “taka! taka! taka!” Lõbus oli kuulata seda koori: “ringgit! taka-taka! kwacha- kwacha! ringgit… ringgit…”
Laial puulehel tegi häält mingi sitikas: “birr! birr! birr!” Kaugele ta aga ei jõudnud, sest oravasarnane loom limpsas sitika suhu ja kiitis tagant järele, et “kyat-kyat-kyat”.
Teine, ilmselt hiljaks jäänud sell kurtis tükk aega “tenge… tenge… tenge…” aga suutäis oli läinud.
Nagu näete, oli tore võõrast loodust tundma õppida. Ma oleksin kaua seal ringi käinud, aga siis ilmus väänkasvude vahelt karvane elukas, kes minust ilmselt lugu ei pidanud. Ajas nina püsti ja ähvardas: “dong! dong!” Veelgi mõtlemapanev oli soises lombis valvav krokodilli sugulane, suu ammuli. Vaatas mind ja urises jämeda häälega: “baht… baht… baht…” Arvasin targemaks taanduda.
Nüüd mõtleb lugeja küll, et see jutt on vähe imelik. Tal on õigus. Kõik eeltoodud lindude-loomade “hääled” on hoopis Aasia ja Aafrika riikide rahaühikud!
Jätan lugejaile ajaviiteks välja uurida mis riikidel on milline raha.
Aitan teid siiski: ajalehe toimetajad on vastused peitnud kusagile sellesse lehte!
Raul Pettai