14. juunist kuni 5. juulini 2015
Näitus toob vaatajani väikseformaadilistele plaatidele maalitud teosteseeria, mis erinevalt kunstniku varasemast figuratiivsest käsitlusest võtab kursi abstraktse kunsti suunas.
Idee sündis värvipalettidest, milleks kunstnik kasutas 11×11 cm kahhelplaate, ning kulmineerus seeriaga, mis vaatleb lähemalt värvi ja selle eripära igast võimalikust aspektist. Värvimängude kaudu testib Saar optika ja taju põhialuseid ning tsiteerib tuntud vanameistrite Klimti, Picasso ja van Goghi pintslilööke.
Kui New Yorgi Kunstiakadeemias keskendus Saar värviteooriale, siis käesolev näitus on viinud värvikäsitlused õpikutõdedest isiklikule tasandile. Oluliseks saab eneseväljendus ja sellega eksperimenteerimine. Miniatuursed abstraktsed maalid kujutavad meid ümbritsevat tajutavat sfääri – valguse värve, õhu helisid, emotsioone ja energiat.
Delikaatsed vormid, rikkalik impasto, väljendusrikkad pintslilöögid ja kunstniku isiklikud kogemused ümbritseva aegruumiga määratlevad pisikeste plaatmaalide füüsilised piirid.
Maaliseerias sulandab Saar visuaalkunsti muusikaga, millel on tema elus alati eriline koht olnud. Saar on õppinud klaverit alates lapsepõlvest ning avastab nüüd seoseid heli- ja värvikompositsioonide vahel.
Maalid vaadelduna ühtse seeriana funktsioneerivad muusikalise kompositsioonina. Kui teostele aga individuaalselt läheneda, võiks iga üksikut tööd pidada salmiks, helide ja harmooniate visuaalseks väljenduseks. Saar maalib täpselt nii, nagu ta mängib klaverit. Mõlemale valdkonnale läheneb ta läbi erilise tunnetuslikkuse. Saar peegeldab Josef Albersi mõjutusi, kelle jaoks igasugune tegevus, reaktsioon ja interaktsioon või hoopis vastastikune sõltuvus on tingitud eesmärgist teadvustada seda, kuidas värvid üksteist muudavad ja mõjutavad. Sama värv võib erineval põhjal või erinevate värvide kõrval ilmneda vaatajale erinevalt. Samamoodi on võimalik panna ka erinevaid värve optiliselt sarnasena mõjuma.
Sama võib öelda ka helide omavaheliste suhete kohta. Albersi teooriad ei keskendunud ainult värvide nägemisele vaid ka tunnetusele. Saare isiklikud värviuuringud toimivad visuaalse päevaraamatuna, peegeldades hetkelisi tundeid ja ümbruskonnas tajutavat. Teos toimib justkui vahepeatusena aistingu ja meeleolu vahel. Avastused helide ja värvide, maalimise ja musitseerimise vahel kulmineeruvad emotsioone jäljendava värvideplahvatusega.
Jörgen Paabu foto
Martin Saar (1980, Tallinn) elab ja töötab Tallinnas ja New Yorgis. 2014. aastal omandas ta vabade kunstide magistrikraadi joonistamise erialal New Yorgi Kunstiakadeemias.
Saare laiahaardeline looming ulatub maalikunstist ja akvarellidest digitaalse ja audiovisuaalse kunstini. Kõige uuemas maaliseerias mängib kunstnik julgete värvide ja ekspressiivse-abstraktse väljendusviisiga. Varasemalt on Saar tuntud oma lapsepõlvemälestusi ja nõukogude perioodi käsitlevate maalide kaudu.
Ameerika Ühendriikides äratas ta tähelepanu kollaažmaalidega New York Timesis figureerinud kuulsustest.
Tema töid on eksponeeritud kümnetes galeriides USAs ja Euroopas ning tema tööd kuuluvad teiste seas Nancy Reagani, Farah Diba Pahlavi, David Copperfieldi, Carolina Herrera ja Diane von Furstenbergi erakogudesse.
MARTIN SAARE isikunäitus „COLORS OF THE DAY / PÄEVAVÄRVID“ (14.06.2015–5.07.2015).
AVAMINE: Pühapäeval, 14. juunil kl. 18.30–21.30 + Martin Saare klaverikontsert
KOHT: The Dept. of Signs and Symbols, 54 Hudson Avenue, Brooklyn, New York, 11201