Veljo Tormis sai 7. augustil 85-aastaseks
Veljo Tormise juubelipäevaks, 7. augustiks sai Tallinnas Noblessneri valukojas teoks Tormise-Kaljuste-Jalaka esietendus, muusikaline mana „Sünnisõnad“.
Tõnu Kaljuste muusikajuhina ja Peeter Jalakas lavastajana näitasid Tormist ja tema muusikat uue nurga alt.
„Sünnisõnad“ oli sümboolselt õhtu mitmetähenduslik pealkiri, mis on pärit Veljo Tormise 1999. aastal valminud kantaatkollaažist.
Selle kavatses maestro oma loomingulise elu viimaseks uusteoseks 70. sünnipäeva eel.
Soome-ugri mütoloogilist maailma loomist käsitlev etendus, “muusikaline mana” koosnes kaheteistkümnest numbrist ehk stseenist.
Algusstseen on „Loomine“ „Unustatud rahvaste“ „Isuri eeposest“ (1975), seejärel katkend kantaadist „Sünnisõnad“, siis põimusid õhtu teljena neljal korral katkendid teosest „Ütles Lembitu“ (Fr. Tuglase tekstil ta 100. sünniaastapäevaks) vaheldumisi kolme katkega „Kalevala 17. runost“ (1985), nende vahel omapäraselt rituaalne „Pärismaalase lauluke“ (1981), enne lõppu üks „Neljast etüüdist Juhan Viidinguga“ (1980) ja lõpustseeniks ingerisoome ballaad „Laevas lauldakse“ (1983).
Esitajaid-tegijaid oli palju: laval oli Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Viljandi Drumlab (Silver Ulvik, François Archanjo, Urmas Pitsi, Siim Koppel) Reigo Ahvena käe alt, runolaulik Ilona Korhonen (Soome), butoh’ tantsijad Simona Orinska ja Ieva Putniņa (Läti), Von Krahli näitlejad Ragne Veensalu, Ott Kartau, Ivo Reinok, Jaan Väärt ja Taavi Eelmaa.
Peeter Jalakas oli õhtu koreograaf koos Simona Orinskaga ning üks lavakujunduse autoreid koos Enar Tarmo, Kärt Ojavee ja Edith Karlsoniga, viimased kaks on etenduse kunstnikud; videokunstnikud olid Emer Värk ja Mikk-Mait Kivi. Projekti kaasatud helilooja Tõnu Kõrvits tegi etendusele kaheksa pala orkestratsioonid Tallinna Kammerorkestrile ja selle ansamblitele – neid aga laval ei olnud, see muusika nagu ka ERSO ning Kristi Mühlingu kandlemäng tuli fonogrammilt. Laval nägi eeskätt ikka lauljaid ja trumme Tormist esitamas.
Tegemist on Von Krahli teatri, Nargen Opera ja Nargenfestivali projektiga koostöös Eesti Kontserdi ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.
Veljo Tormise looming on erakordselt mahukas, ja sellest on ka kirjutatud väga palju. Samas sai Tormisest helilooja juhuse läbi: „Niisiis, kuna mul ei lastud ühel erialal (orelit) õppida ning kuna teine eriala (koorijuhtimine) mulle ei sobinud, olin sunnitud vägisi minema kolmandale alale. Olin jonni pärast hakanud heliloojaks!“ kirjutab maestro oma biograafilise raamatu tagakaanel (koost. Veljo Tormis, Priit Kuusk ja Lea Tormis. Prisma Print, 2000). Õpingute järel Moskvas oli nooruke Tormis väga loominguline kompositsiooniõpetaja Tallinna Muusikakoolis ja Muusikakeskkoolis, organiseerides esimeses väga huvitava tegevusega õpilaste loominguringi.
Eesti Kontsert tähistab Veljo Tormise 85. sünnipäeva mahuka sarjaga „Tormis üle maa“, kus kolmel nädalal 2.–23. augustini viiakse juubilari loomingut Eesti kõigi 15 maakonna kuulajateni. Sarjas osalevad ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel, kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava käe all ning Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel. Kontserdid toimuvad Alatskivi, Muhu, Pühalepa, Halliste, Vigala, Tõrva, Kuusalu, Tapa, Lihula, Kilingi-Nõmme, Palamuse, Mooste, Rõuge, Vahastu, Türi ja Kose kirikutes. Rahvusmeeskoori solistina teeb oma debüüdi Viinis elav sopran Katrin Targo.
VES/ERR