Kunstiühing „Pallas“ avas 14. aprillil Tartu Kunstimaja Monumentaalgaleriis USAs elava eesti kunstniku ANU UUSTALU (1914) maalide ja graafika väljapaneku “Kokkupõrge eluga”. See on vanima pallaslase esmakordne näitus Tartus.
Maalija, graafik ja kujunduskunstnik Anu Uustalu on isenäolisemaid loojaid meie kunstis, keda on seni Eestis teenimatult vähe tähele pandud. Nüüdne väljapanek on rajatud kunstniku peamiselt 1980. ja 1990. aastail loodud muljetavaldava üldistusega õli- ja pastellmaaliseadeile figuuride, nägude ja ehitistega, kusjuures keskne teos on suur kujutluslik “Pegasus” (1971-1974).
Lisanduvad väiksemad seaded nii maalis kui ka graafikas ning mõned näited varasest loomingust, sh. õlimaal “Ülikooli kirik” (1943). Näituse koostamise eelduseks on Anu Uustalu annetused Eesti Kunstimuuseumile, Tartu Kunstimuuseumile ja Kunstiühingule “Pallas”, samuti tema teosed Tallinna erakogudest.
Anu Uustalu isiknäitus Tartus on ühtlasi üks kasulik samm suurema pagulaskunsti ülevaatenäituse ettevalmistamisel. See kolme osapoole, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Kunstiühingu „Pallas“ koostöös sündiv väljapanek on kavas avada selle aasta 2. septembril Kumus ja 2011. aastal Tartu Kunstimuuseumis.
Tallinnas 22. septembril 1914 sündinud Anu Uustalu (kodanikunimega Anu Leenu Uustalu) õppis Kõrgemas Kunstikoolis „Pallas“ Tartus aastail 1935-1939 ja 1942-1944 nii maali kui ka skulptuuri, peamiselt Ado Vabbe ja Anton Starkopfi juhendamisel. Enne „Pallast“ jõudis Anu Uustalu tudeerida aasta Tartu Ülikooli Filosoofiateaduskonnas. Ta esines mõnel Teise maailmasõjaaegsel näitusel Tartus ja Tallinnas ning põgenes 1944. aastal Saksamaale, kus ta võeti ka olulisima meie pagulaskunstnikke ühendanud organisatsiooni, Eesti Kujutavkunstnike Keskuse liikmeks. Saksamaalt siirdus Anu Uustalu 1949. aastal Ameerika Ühendriikidesse, jäädes elama Wisconsini osariiki Milwaukee’sse. Ta on esinenud paljudel nii eesti kui ka ameerika kunstnike näitustel Ameerikas ja mitmel pool mujal. Isiknäitused on toimunud aastail 1975-1992 Buffalos, Torontos ja Milwaukee’s. 1979. aastal kujundas Anu Uustalu eesti rahvakultuuri tutvustava riideaida Milwaukee’ Public Museum’i püsiväljapanekusse. 2000. aastast elab endiselt vaimuärgas kunstnik katoliiklikus hooldekodus Wauwatosas. Ta on teeninud leiba joonistusõpetaja, joonestaja ja disainerina, 1977. aastast aga tegutsenud vabakunstnikuna.
Anu Uustalu loomingu paremiku moodustavad tugeva nägemusliku üldistusega tinglikud kompositsioonid ja figuuriseaded, samuti maskilised portreed, ning ruumiliseks sulatatud suurlinnavaated ja maastikud. Ta tõukub konkreetsest, aga saavutab omanäolise tingliku maailma. Anu Uustalu maalide faktuuri mitmekesistab näpu- ja kahvlitehnika rakendamine.
Anu Uustalu seni ainsa isiknäituse Eestis koostas Anne Untera (Lõugas) 1992. aastal Tervishoiumuuseumis Tallinnas.
2009. aastal valis Kunstiühing „Pallas“ Anu Uustalu oma auliikmeks.
Anu Uustalu näitus “Kokkupõrge eluga” on Tartu Kunstimajas avatud 9. maini.
Enn Lillemets,
näituse koostaja
Kunstiühingu Pallas esimees
Enn.Lillemets@gmail.com