On 3. veebruar aastal 2011. Kadrioru Kastellaanimaja galeriis avatakse hetke pärast Arville Puström-Uusi juubelinäitus. Auväärses eas ja USA eestlaskonnas armastatud kunstnikule on käesolev juba viies personaalnäitus Eestis.
Näitusel on eksponeeritud 32 maali, millest 12 on loodud 2010 aasta viimastel kuudel. Väljapaneku muudab eriti südamlikuks videofilm Arvillest maalimas ja pintslit kasutamas ka köögis. Nähtu põhjal saab külastaja tõepärase pildi Arvillest kui soojast ja andekast inimesest, kes vaatamata auväärsele eale ja läbielatule on säilitanud professionaalsuse, töövõime, vitaalsuse ja alatise naeratuse.
Arvillet filmis ajaloolane Maarja Merivoo-Parro, kes on ka kõikide Arville Puström-Uusi näituste entusiastlik kuraator olnud. Sama entusiastlikult on Arville näitustele kaasa aidanud Kastellaanimaja galerii kuraator ja professionaalne kunstiõpetaja Piret Meos, kes mainis oma avakõnes, et Tallinn on Arville sünnilinn. Sel aastal on Tallinn ka Euroopa kultuuripealinn ning sellega seonduva programmi kandev teema on "Mereäärsed lood". Käesolev näituski jutustab ühe inimese lugu, tema kiindumust oma sünnilinna ja isamaa loodusesse. Me näeme siin teoseid, mis kujutavad Tallinna linnaolustikku talvel ning merd ja rannikut, mis on Tallinnale ja Eestile nii omane, samuti ka lilli. Kuigi meremaali õitseng jääb 17. sajandisse, imetleme selle žanri viljelejaid ka tänapäeval, On ju meri nii sümbolite- ja tähendusterohke. Meremaalija ehk marinist on aga Eesti kunstnike hulgas haruldane nähtus.
Tagasivaatena märgiksin, et Arville Puström-Uusi suurim unistus – eksponeerida oma maale kodumaal Eestis, täitus juba näitusega “Eklektika” (aprillis 2008), kus oli vaatamiseks väljas 5 kunstniku maali. Näituse kuraator oli Maarja Merivoo-Parro. 2008. aastal oli samas Kastellaanimaja galeriis Arville esimene personaalnäitus Eestis, kus oli eksponeeritud 45 mere-ja lillemaali (kuraatorid Maarja Merivoo-Parro ja Piret Meos). Peale edukat personaalnäitust tehti kunstnikule ettepanek eksponeerida oma meremaale Eesti Vabariigi 91. aastapäevale ja president Lennart Meri 80. sünniaastapäevale pühendatuna Viimsi Püha Jaakobi kirikus 2009 aastal. Näitusel "Meri, mu meri" (veebruar, märts) oli enamus 18 meremaalist viimase aasta tööd. Näitus oli nii maalide ja kiriku sobivusest, tähtsuselt ning külastajate arvukuse poolest eriti õnnestunud. Järgnesid kunstniku personaalnäitused Saaremaal Meri Spa hotellis, merepäevade ja Kuressaare ooperipäevade ajal 2009. a. juunist kuni septembrini, sügisvihmade ja tuulte vallas Haapsalus KUKE galeriis (eksponeeriti 12 maali). KUMU's 2010. a toimunud pagulaskunstnike näitust kaunistas Arville Puström-Uusi 1950. aastate lõpust pärinev maal "New York". Peale loetute on Arville Puström-Uusi "Roosid" kaunistanud ka Tallinnas asuvat Dolores Hoffmani klaasiateljee galeriid.
Soovime auväärsele kunstnikule tervist, jõudu ja tahet, et ikka ja jälle rõõmustada tema kunsti nautijaid uute kaunite maalidega.
Maarja Merivoo-Parro: ”Arville on väga huvitava elulooga ja põneva isiksusega armas eesti naine, kelles on ühtviisi palju nii andekust kui ka tagasihoidlikkust. Andekuse elavaks näiteks on loomulikult tema mitmepalgeline kunstilooming, mida leidub eesti kodudes üle kogu maailma. Tagasihoidlikkuse musternäidis on aga see, et pahatihti “unustab” ta oma tööd signeerimata… Mul on hea meel, et olen saanud kaasa aidata Arville loomingu tutvustamisele Eestis. Kõige suurema töö on selle nimel ära teinud Ene Reštšinski, keda omavahel heatahtlikult mootoriks tituleerisime.
Eriti rõõmsaks teeb mind asjaolu, et tänu Ene aktiivsele tegutsemisele on Arville loomingule tekkinud oma kohalik publik, kes väljapanekuid ootab ja naudib. Seekordne näitus on eriline, kuna lisaks maalidele on kunstisaalis väljas ka Arville ise – lühikese videoklipi jooksul saab aimu tema maalitehnikast, koogitehnikast ja südamesoojusest, millega ta kõiki oma ettevõtmisi rikastab.”
Ene Tooren Reštšinski
Maarja Merivoo-Parro