Suvel on Eesti, eriti muidugi Tallinn, alati täis turiste laiast ilmast ja kultuuri. Suvi 2011 on kultuurihuvi-listele väga tihe “töö ja vile koos” aeg. On laulupeo aasta, on Euroopa kultuuripealinna aasta, alles lõppesid vanalinnapäevad ja tulemas laste laulu- ja tantsupidu, Nargen Festval, Birgitta Festival… Ja nii edasi sügseni ja küllap suurte külmadeni välja…
Tallinna vanalinnas Rootsi-Mihkli kirikus oli aga üks eriline õhtu. Kirik oli tungil täis – Vanalinna Haridus-kolleegiumi lapsed, vanemad, vanavanemad ja Arvo Pärt.
Tallinna Mihkli kirikus kanti ette Arvo Pärdi loomingut. Esinesid Vanalinna Kooli õpilased – solistid, koorid ja ansamblid.
Muidugi ei tulnud Arvo Pärt sinna lihtsalt kuulama. Kindlasti ei jõua ta kõigile oma teoste esitustele üle laia maailma. Mihkli kiriku kontserdi ettevalmistamises oli ta ise osaline, sest kontserdi kutsusid ellu kool ja Rahvusvaheline Arvo Pärdi Keskus. Viimane alustas tööd alles mõni aeg tagasi aastal 2010, et talletada helilooja loomingut. Keskuse rajajaks on Arvo Pärdi perekond, et koguda ja hoida heliloojaga seotud teavet ja teadmisi, innustada uurijaid ja toetada neid teadustöös. Mis kõige olulisem – hoida Arvo Pärdi loomingut koos ja säästa seda kadumise või laia ilma hajumise eest. Keskus plaanib välja anda nii stipendiume kui ka Pärdi elu ja loominguga seotud trükiseid ning korraldada konverentse, õpitubasid ja meistriklasse. Kuna vanalinna Hariduskolleegiumi kontserdi ettevalmistamisel osales ka Arvo Pärt ise, võibki öelda, et küllap kontsert oligi esimene Keskuse ellu kutsutud meistriklass. Vähemalt Arvo Pärdi meistriklass nii noortele muusikutele. Kuidas saanukski koolilastest lauljad ettevalmistusi muud moodi kui tõsiselt võtta! Proovidest puudumine oli rangelt keelatud ja ma tean vähemalt ühte Püha Miikaeli poistekoori teismeliseeas lauljat, kes paistis, et ei tahtnudki poppi teha. Küllap oli proovidel lisavõluks Arvo Pärt ise. Aga kindlasti on Vanalinna Hariduskolleegiumis suudetud laste kõigekülgse arengu ja vaba vaimu kujundamisel edukas olla. See paistab silma koolis ja kontserdil.
Mida siis koolilapsed kontserdil esitasid? See oli omamoodi, muidugi mitte kõikehõlmav, läbilõige Pärdi loomingust. Kokku 18 teost orelile, plokkflöötidele, kitarridele, klaverile, kanneldele, solistidele, ansamb-litele ja kooridele. Ajaliselt Pärdi looming läbi aegade.
Kõige vanemad ehk klaveripalad “Tantsud muusikast lastenäidenditele” aastast 1959 kirjutas Arvo Pärt veel Heino Elleri õpilasena Tallinna Konservatooriumis. Vanalinna Hariduskolleegiumi lasteaialapsed laulsid aga laulu “ Mina olen juba suur” aastast 1960. Seda oskavad oma lapsepõlvest saati kõik – nii praegused eesti lapsed, lapsevanemad ja vanavanemadki. Publikukoor oleks seda kindlasti vabalt kaasa laulnud!
Arvo Pärdi loominguloos on aga tunnustatud koht nii tema orelipalal “Trivium” kui ka ühel viimastest veel enne Eestist aastal 1980 lahkumist lõpetatud teosel “Spiegel in Spiegel.” Arvo Pärdi tintinnabuli-stiili esindas kontserdil klaveripala “Aliinale” aastast 1976 ja tema varasemaid muusikalisi eksperimente tutvustas “Diagrammid” op.11. Palju hiljem, 2005. aastal loodud “Vater Unser” esitusel saatis ansmblit Arvo Pärt ise.
Tallinna Vanalinna Hari-duskolleegiumi koorid on tuntud ja tunnustatud mitte ainult Eestis, koorid on mitmete kõrgete autasude laureaadid. Näiteks võitis Püha Miikaeli koor möödunud aastal Ungaris festivalil “Pannonia cantat” esikoha kirikumuusika kategoorias, eripreemia parima vanamuusika esituse eest ja parimaks dirigendiks valiti koori peadirigent Kadri Hunt. Arvo Pärdi loomingu kontserdil laulis Püha Miikaeli Poistekoor ladinakeelse gregoriaani hümni “Veni creator” ja kirikuslaavikeelse “Bogoroditse Djevo”.
Vanalinna Muusikamaja Tütarlastekooris on läbi aastate laulnud Vanalinna Kooli õpilased ja koor võib samuti uhkustada paljude kõrgete kohtadega auväärsetel võistlustel. Koor on esinenud arvukatel kontsertidel mitmetes maades. Möödunud aastal laulis koor Ameerika Ühendriikides Põhja-Ameerika koorijuhtide kongressi avakontserdi ühe peaesinejana Minneapolises. Tütarlaste Koori ja ettevalmistuskooride peadirigent on Maarja Soone.
Oma kooli ja Arvo Pärdi Keskuse kontserdil Mihkli kirikus laulsid tüdrukud psalmi “Peace upon you, Jerusalem”. Eriti hellaks tegi kuulajaskonna hällilaul “Kuss-kuss, kallike”. Ja tüdrukud laulsidki seda veel kord.
Koolis, kus on kakskümmend aastat laste kasvatamisel eesmärgiks seatud üldharidus ja huviharidus kui tervik – teadmised, loomisrõõm ja eneseteostus, said õpilased Arvo Pärdi loomingu kontserdiga veel tubli annuse teadmisi ja loomingulisust juurde. Mõelda vaid – maailmakuulus, aga meie oma helilooja õpetajana kõrval ilusa kontserdi nimel! Ja kontserdil tähelepanelikult ja Pärdilikult tundeliselt meid kuulamas! Ning päris kontserdi lõpus tumepunase roosikimbuga tänulikult meile kõigile lehvitamas!
Kadi Alatalu
Tallinn