Ongi taas Eestimaal kätte jõudnud need ajad, kus kõik vähegi kultuurihuvilised eestlased autole hääled sisse löövad ja mööda kaunist suvist Eestimaad laiali pudenevad. Igas Eestimaa nurgas toimub midagi, tehakse teatrit ja antakse kontserte, korraldatakse laatasid ja muidu vaatemänge. Kõigile midagi, vastavalt maitsele ja vajadustele. Oleme meiegi pakkunud läbi mitme lehenumbri valikut suvistest teatrietendustest, kuigi tegemist oli ainult väikese osaga pakutavast.
Omaette peatüki moodustavad folkfestivalid ehk lihtsalt folgid.
Algul oli ainult üks ja ainus – Viljandi Folk, mis aga aastatega nishitootest mainstreamiks muutus ja sellega ka kahjuks suure osa oma võludest kaotas. Esinejaid kuhjati kokku liiga palju ning “seinast seina” ning folgi füüsiline laotus ulatus ka juba poolde Viljandi linna. Lisaks siia veel ohjeldamatu alkoholitarbimise (ja selle tarbimise soodustamine kiivas hinnapoliitikaga, kus õlu ja joogivesi samas hinnas) ning sellega paramatult kaasas käiva läbustamise ja lagastamise ning saamegi põhjuse, miks paljud muusikahuvilised enam Viljandisse ei kipu.
Aga õnneks on olemas head alternatiivid.
Hiiu Folk
19. -22. juulil 2012
Tänavu juba 8. korda toimuv Hiiu Folk tuli turule 2005. a. ühepäevase festivalina. Tegemist on Eesti esimese ja seni ainsa alkoholivaba festivaliga, mis tänu sellele on kujunenud perede lemmikuks. Ja ootamatult kõigile kahtlejatele, kes eestlasi kangeks joojarahvaks peavad, kogub Hiiu Folk aasta aastalt aina suuremaid publikunumbreid.
Hiiu Folgi plussiks on intiimne peamine folgipaik, Kassari kiigeplats, kus kõik on käe ja jala juures, süüa ja juua ja muusikat kuulata ning isegi ujumas käia saab sealsamas ega pole vaja hirmpikkades sabades seista ja kilomeetreid ühest esinemispaigast teise vantsida. Piisavalt palju toimub mitmel pool läheduses ka sisukaid töötube nii harrastajatele kui ka neile, kes folgiteemadel juba süvitsi soovivad minna. Pühapäev on traditsiooniliselt kirikukontsertide päralt tervel saarel ning sel aastal on folgi kavasse lisatud mitmeid keskkonnateemalisi ettevõtmisi. Nagu alati, tutvustatakse matkadel ka Hiiumaa loodust ja vaatamisväärsusi.
Muusikutest on esindatud eesti folgiparemik, nimetaks siin vaid mõned nagu Oort, Metsatöll, Mälutagune, Tõnis Mägi ja Kärt Johanson, Svjata Vatra, Eva Eensaar ja Maria Peterson, Heinavanker, Aleksander Sünteri pereansambel, jt. Rohkem infot ja kava hiiufolk.ee
Viru Folk
10.- 12. augustil Käsmus
Viru Folk on pärimusmuusika festivalide vallas alles suhteliselt uus tegija, esimene Viru Folk toimus põhjaranniku ajaloolises kapte-nitekülas Käsmus alles 2008. aastal. Viru Folk on tihe kultuurifestival, lisaks muusikakuulamisele saab osaleda luuleõhtutel ning vaadata filmi- ja slaidiprogramme piirkonna ajaloost, rahvakultuurist ja loodusest.
Esmakordselt juba 1453. aastal Kesemo nime all mainitud Käsmu on tuntud paljude huvitavate ettevõtmiste poolest. Folgi ajal annab terve küla oma panuse, et folgilistel oleks hea olla. Lisaks tänavatele ja kontserdiplatsidele keeb elu pea igas hoovis. Kes pakub suitsukala, kes omatehtud käsitööd… Kes mida oskab. Ajaloolise küla pikk peatänav annab folgifestivalile taas selle tunde, et kõik on hõlmatav ja siinsamas, kuigi kaugeima lava juurde poolsaare tipus tuleb oma 15-20 minutit kõndida. Kõndimine ongi Käsmus põhiline liikumisviis, autod käivad parklasse küla taha ning seetõttu on ka küla ainuke “maantee” folgi ajal hoopis kaubitsejate ja söögipaikade päralt.
Kuna tegemist meremeeste külaga, mängib merigi festivalil olulist rolli alates Käsmu Meremuuseumist kuni selleni, et esmakordselt saab tänavu seilata Viru Folgile Tallinnast meretaksoga ehk 46-jalase kuunariga “Minna”. Kohale saab ka Looduse Omnibussiga ja muidugi ka isikliku jahiga Vergi sadamasse. Info ja esinejate loetelu virufolk.ee
Kärt Ulman