Peatoimetaja: Prof. Dr. Thomas D. Rossing, Stanford University, Center for Computer Research in Music and Acoustics (CCRMA). Kirjastus: Springer-Verlag.
Raamat on 470-leheküljeline, sisaldab 23 peatükki. See on populaarteaduslik teos, mis on suunatud mitte ainult uurijatele, vaid ka muusikutele, muusikariistade valmistajatele ja paljudele muusikaarmastajatele. Kõik täpsustused on kättesaadavad rikkalikes allikmaterjalides.
See on esimene raamat rahvusvahelises muusikariistade akustika zhanris, mis käsitleb ka kandletaolisi muusakariistu.
Raamatu eelkäija, “The Physics of Musical Instruments” (T. Rossing & Neville Fletcher; kaks väljaannet), seda ei teinud. Kandletaolisi muusikariistu käsitletakse peatükis nr. 7, “Psalteries and Zithers”, mille autorid on Andres Peekna ja Thomas D. Rossing.
Thonas D. Rossing on suurkuju muusikariistade akustikas ning muude teaduste alal, olles autor-kaasautor rohkem kui 15 raamatul.
Minul õnnestus alata tööd tema laboratooriumis aasta 1999 alguses, Northern Illinois University’s (NIU), DeKalb, IL. Telefoneerisin ette, teatades soovitud kokkusaamisest. Võtsin kaasa kolm enda tehtud arhailise ehitusviisiga kannelt. Alguses tajusin tema poolt, et kuivõrd seda hullu eestlast usaldada võib? Õpetas mind lahkelt aparatuuri käsitlemisel. Ei võtnud kaua aega, kui ta andis mulle isegi laboratooriumi võtme, öeldes; “Võid tulla ja minna, kunas iganes tahad”. 1999. aasta lõpul sain esimese üleskutse kutsutud ettekandeks (Invited Paper) Acoustical Society of America poolt. Sellele järgnes teisi.
Nüüdsel ajal, see laboratoorium on likvideeritud lahkarvamuste tõttu NIU ja Tom Rossing’i vahel. Tom Rossing maandus hoopis prestiizhikamas kohas, Stanford’i ülikooli CCRMA’s, kus töötab edasi tänapäevani, olgugi et ta on 82-aastane. Viimased mõõtmised NIU’s asuvas laboratooriumis tegin aasta 2004 lõpul. Pärast seda on minu kandlealased uurimused olnud teoreetilist laadi. Kuuendal rahvusvahelisel kandlekonverentsil, Kaustises, Soomes, 2008. aasta novembris, kandsin ette paindumispingete arvestused nopitavate keelte otstes. See ilmus ajakirjas Musiikin Suunta ning on mainitud raamatus.
The Science of String Instruments on huvitav raamat ning mitte ainult sellepärast et käsitleb ka kandletaolisi muusikariistu. Näiteks peatükk nr. 13, viiulitest, autorid Joseph Curtin ja Tom Rossing, on meeldiv elamus. Joseph Curtin on juhtiv elukutseline tippviiulite meister Ann Arbor, MI, USA. Tema on ka MacArthur Fellowship’i laureaat. Kuulsin tema ettekannet USA ja Kanada akustiliste seltside ühendatud konverentsil, aastal 2005. Selles ta seletas (muu hulgas) et paarkümmend aastat tagasi otsustasid peaaegu kõik viiulivalmistajad USA’s vabalt jagada informatsiooni/tarkusi üksteisega, vastandina meistritele Euroopas, kes ikka kipuvad oma saladusi hoidma endale. Ütles, et varasematel aegadel Euroopa viiulimeistrid naersid ameeriklastest meistrite üle; nüüd nad seda enam ei tee.
Väärt raamat. Hind on umbes $64, kaasa arvatud saatekulud.
Andres Peekna, Ph.D.
Innovative Mechanics,Inc.
Ansambel Tuuletargad