Kas Eestis on koole, kus on oma suurmeeste skulptuuride galerii? Tallinna ühe vanima kooli – Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktori Hendrik Aguri teada ei olegi. Siiski on näiteks president Lennart Mere büstportree olemas Tallinna Nõmme Gümnaasiumi raamatukogus. Selle autor on kooli vilistlane kujur Tõnu Maarand.
Gustav Adolfi Gümnaasiumi aulat ehivad aga koguni nii Lennart Meri, Carl Robert Jakobson, Lydia Koidula, Gustav Ernesaks ja nüüd ka Jaan Tõnisson.
Siingi on tegemist Kooli Vilistlaskogu abiga ehk mõte tuua ka Jaan Tõnissoni skulptuur oma kooli aulasse teiste Eesti riigi ja kultuuri jaoks oluliste isikute portreede sekka, tuli kooli vilistlasel ajaloolasel Jaan Tammel. Kuju modelleeris ka kooli vilistlane Aili Vahtrapuu.
Jaan Tõnisson valiti muidugi sellepärast, et Eesti riik on talle rohkesti tänu võlgu ja pealgi on Tõnisson just siin koolis õppinud, kuigi lühikest aega.
Piduliku koosviibimise kooli aulas just Eesti Vabariigi aastapäeva eel tegi täiuslikuks Soome Eduskunna liikme ajaloo uurija Erkki Tuomioja raamatu "Jaan Tõnisson ja Eesti iseseisvus" esitlus. Raamat ilmus esmalt muidugi soome keeles, aga nüüd ka eesti keeles. Autor ütles, et on kummaline, et Tõnissonist, nii olulisest poliitikust polegi kõikehõlmavat monograafilist uurimust. Kummaline, aga samas Eesti ajaloo isemoodi ja traagilisi keerdkäike ning väikese maa poliitikute omavahelisi vastasseise arvestades on see samas lahtiseletatav.
Erkki Tuomioja on teinud väga palju tööd, et kokku kirjutada raamat, mis kirjeldab nii Jaan Tõnissoni lapsepõlve, kodu ja haridusteed kui ka tema tegevust Eesti rahvusliku liikumise eesotsas, Postimehe toimetajana, Vene Riigiduuma liikmena, Eesti Üliõpilaste Seltsis, Eesti Kirjanduse Seltsis ja Noor-Eestis. Tuomioja on raamatus käsitlenud Tõnissoni kogu tema poliitilise karjääri jooksul – tema tegevust Eestis, suhteid Soome ja muu maailmaga, poliitilisi vastasseise ja eetilisi tõekspidamisi kuni katastroofini, mille tulemuseks oli poole sajandi pikkune nõukogude okupatsioon ja kohe selle alguses Jaan Tõnissoni arreteerimine ja tõenäoline hukkamine.
Literaat Erkki Tuomioja on olnud Soome välisminister ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu president ja muuseas ka Eestist pärit Soome poliitiku ja kirjaniku Hella Wuolijoe lapselaps. Raamatu kirjastas Varrak.
Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilastel on nüüd kooli aulas veel ühe Eesti suurkuju portree, kelle poole üles vaadata ja kellelt eeskuju võtta.
Kadi Alatalu