Kumu kunstimuuseumis Tallinnas on lõpule jõudnud kaheaastane uurimistöö, mille tulemusena on sel sügisel avatud kaks mahukat väliseesti teemale keskenduvat näitust.
Septembri alguses avatud väljapanek „Eesti kunst paguluses” on valminud Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi ühistööna 2007. aastal algatatud eesti pagulaskunsti uurimisprojekti raames ning koondab ligi 250 kunstiteost enam kui 70 autorilt aastatest 1944–1991.
Oktoobris avatakse näitus „Väliseesti foto”, mis on esmakordne katse esitada väliseesti temaatikat fotograafia kaudu.
Näitus „Eesti kunst paguluses” on leidnud nii Eesti meedias ja kodupubliku seas kui ka väliseestlaste hulgas sooja vastuvõtu ning külastajate huvi näituse vastu on suur. Näituse koostajad Kersti Koll ja Tiiu Talvistu avaldavad tänu väliseesti ringkondadele, kelle vastutulelikkus näituse koostamisel oli suureks abiks.
Mõlema näituse jaoks on koostatud mahukas kataloog artiklite ja näitusetööde reproduktsioonidega, mida saab soetada Kumu poest ning tellida posti teel ka Eestist väljaspool. Kataloogide tellimiseks palume kontakteeruda muuseumi müügikorraldajaga e-maili teel aadressil [email protected]
„Eesti kunst paguluses” toob vaatajani ulatusliku ülevaate viiekümne aasta jooksul, aastail 1944–1991, võõrsil loodud eesti kunsti. Suurt osa näitusele koondatud töödest näidatakse Eestis esmakordselt, sest enamik neist kuulub era-kogudesse Rootsis, Kanadas ja USAs ning satub publiku ette haruharva.
„Väliseesti foto”
Näitus tutvustab 1944. aastal Eestist lahkunud või juba võõrsil sündinud fotograafide loomingut ning valikut väliseesti fotoarhiividest. Kümnekonna foto-graafi seas on nii Eestis varem tuntud kui ka seni tundmatuid nimesid.
Fotograafid Karl Hintzer ja Eric Soovere on jäädvustanud põhjalikult eestlaste elu Saksamaa põgenikelaagrites, Soovere fotod jätkavad lisaks sellele aga ka jutustust kohanemisest eluga USAs 1950. aastatel. Sõjajärgses USAs tegutses ka õhujõudude aerofotograaf Olavi Maru, kes pildistas külma sõja algusaastatel luure eesmärgil lennukitelt Nõukogude Liidu õhupiiri. Ameerika 1950. aastate fotoarengute tutvustamist jätkab edukas Kanada reklaamifotograaf Vello Muikma, kellelt on lisaks reklaamfotodele esindatud ka meisterlikud portreed kirjanik Arvid Viirlaiust, kunstnik Ruth Tulvingust, vaimulik Oskar Puhmist jt. Naisiluvõimlejate pildistamise traditsiooni esindab USAs elav Salme Parming.
Rootsi pressifotograaf Rein Välme tegi sõjajärgse ajakirjandusfoto traditsioonis reportaaže Ida-Euroopas ja Venemaal, aga ka Kesk- ja Lõuna-Euroopas ning Sri Lankal ja dokumenteeris Teist Vatikani Kirikukogu 1965. aastal. Kohaliku publiku jaoks on aga olulisim tema 1970. aastate alguse fotoreportaažid Tallinnast, kus ta on jäädvustanud kriitilises, peaaegu satiirilises võtmes Nõukogude eluolu, paraade jne. Teise põlve pagulane, Rootsis elav Olav Heinmets, tegeleb mälu ja mäletamise teemaga nii Norrköpingi vana industriaalkompleksi seerias (1984) kui ka 1968–1990 valminud fotoseerias „Kodu”. National Geographicu ajakirjanik Priit Vesilind on olnud pikaajaliselt pühendunud Eesti käekäigu tutvustamisele ajakirja lugejaskonna seas. Näituse toob tänapäeva Hollywoodis filmioperaatorina tegutsev Alar Kivilo urbanistlike ülesvõtetega Los Angelesest, Kanada võttepaikadest jm. Näitusele on koondatud ka valik väliseesti ajalehe „Teataja” fotoarhiivist ning Rootsi Eestlaste Arhiivi fotokogust.
Näitus on Kumu 4. korrusel avatud 8. oktoobrist kuni 19. detsembrini 2010, koostajad on Eha Komissarov ja Ellu Maar.
Lisainfo: Ellu Maar