Pisut kauaks Ankarasse pidama jäänud leping on nüüd Eesti Kontserdil allkirjastatult käes ja seega on kindel, et Ankara Riikliku Ooperi- ja Balletiteatri uus lavastus Wolfgang Amadeus Mozarti "Haaremirööv" on Kuressaare lossi suvise ooperimaja külaline. Heade kavatsuste protokoll, mis tagab ooperipäevade kõigekülgse heaolu ja toimimise on samuti sõlmitud Kuressaare linna, Saare Maavalitsuse, Saaremaa Omavalitsuste Liidu ja Eesti Kontserdi vahel. Nii võivad Saaremaa Ooperipäevad jälle tulla ja toimuvad 18. kuni 23. juulini Kuressaares.
Esimest korda on Saaremaa ooperipäevade üldjuht Eesti Kontserdi uus peadirektor Jüri Leiten ja endiselt on tegevjuht Pärnu Kontserdi-maja direktor Marika Pärk. Väliskülaliste kõrval on kohal ka suur hulk Eesti enda "suuri hääli" ja head muusikat saab kuulata mitmetes kohtades – mõisates ja mujal, kus akustika kannab – üle Saaremaa.
Südasuvine muusikapidu Saaremaal on publiku lemmik. Piletid on alati nagu lennult haaratud. Nii on ooperipäevade korraldaja Eesti Kontsert jälle sunnitud ooperimaja suuremaks ehitama ja ooperisõprade rõõmuks ja korralduskulude katteks on sellel suvel kohti 500 võrra rohkem. Ehk 1920.
Ooperipäevad tähendavad aga muusikapidu kogu Saaremaal. Kokku on peole oodatud kuni 13 000 inimest. Alati on tulijaid olnud ka maailma äärelt Austraaliast ja Uus-Meremaalt, Ameerika mandrist rääkimata.
Mida siis seekord Saaremaal kuulda ja näha saab? Mozarti "Haaremirööv" jõudis esimest korda lavale Viinis aastal 1782. Eesti publikule on kindlasti huvitav vaadata nii öelda Türgi teemat türklaste lavastuses ja esituses enam kui 200 aastat hiljem. Teine ooper on ka Euroopa ooperiklassikast. Rahvusooper Estonia toob Kuressaarde Giacomo Puccini "Boheemi". Ooperigalal esinevad aga Soome tuntud sopran Soile Isokoski, Austria sopran Ursula Pfizner ja Tommi Hakala, tenor Soomest. Laval on Ankara ooperi orkester ja koor eestlase Vello Pähna dirigeerimisel. Kuressaaare Linnateatris on aga Rene Eespere teose "Metsluiged" kontsertetendus.
Nii nagu alati on ooperipäevade ajal Saaremaal palju kontserte. Näiteks Loona mõisas laulavad metsosopran Juuli Lill ja tenor Andres Köster, Loode turismitalus aga tenor Oliver Kuusik. Kuressaare lossi kapiitlisaalis on bariton Aare Saali kontsert.
Juulis on ööd veel valged ja Kuursaalis sopran Janne Shevtshenko ja saksofonist Villu Veski väikesel kontserdil on kindlasti romantikutest muusikaarmastajaid.
Eelmisel suvel tekitas noorte Saaremaa laulutalentide hulgas suurt elevust Soome bassilaulja ja muusikaõpetaja Jakko Ryhaneni ooperikool. Seekord laulab maailmalavadel väga oodatud Jaakko Ryhanen kolme bassi trios ehk koos Priit Volmeri ja Koit Soasepaga pianist Pia Paemurru saatel Kuressaare ooperimajas.
Ooperinädalal on Saaremaal laulmas ka metsosopran Helen Lokuta ja bariton Rene Soom, kes esitavad aariaid Mozarti ooperist "Don Givanni" ja Schuberti laule.
Nii nagu Saaremaa Ooperipäevadel kombeks toimuvad selgi suvel autogrammitunnid, et suurte häältega saaks näost näkku – ilma grimmi ja rambivalguseta – kohtuda.
Tõeline maiuspala ootab aga neid, kes ooperipäevade lõpuni maldavad Saaremaal olla, sest viimaseks õhtuks jõuab siia Argentiina pärit-olu laulja, helilooja ja dirigent tenor Jose Cura. Tõeline maailmanimi ja seni kõige kallimalt makstud külaline Saaremaa Ooperipäevadel. Temaga koos esineb Aile Asszonyi ja laval on Rahvusooper Estonia koor ning orkester koos dirigent Arvo Volmeriga.
Neile, kes veel Saaremaa Ooperipäevadel käinud pole, olgu teadmiseks, et Kuressaare lossi ooperimaja on suur valge, üsna kenasti heli, tuule- ja vihmakindel, hea akustika ning orkestriauguga telk. Nüüd siis ligi 2000 vaatajakohagaga. Sees sametist kattega toolid, laes lühtrid ja puha!
Kadi Alatalu
Tallinn-Kuressaare